ПЕРСПЕКТИВИ ІНВЕСТИЦІЙ В НЕРУХОМІСТЬ
Капіталовкладення в нерухомість вважається одним з ефективних інструментів, який дозволяє не тільки збільшити капітал, але і отримати дохід від здачі житла в оренду. У 2020 році експерти прогнозують падіння попиту на житло, а також скорочення кількості договорів по оренді офісних і виробничих приміщень. Щоб підтримати будівельну галузь, держава вже запустило пільгову іпотеку під 6,5% на житло з нового фонду.
Незважаючи на рецесію, існують очевидні плюси інвестицій в нерухомість, а саме:
- можливість інвестувати без знань фондового ринку та інших фінансових нюансів;
- відносно стабільні ціни в останнє десятиліття на нерухоме майно, де річні зміни рідко перевищували 8-15%;
- актив завжди можна реалізувати на вторинному ринку;
- можливе отримання доходу у вигляді орендних платежів.
ІНВЕСТИЦІЇ В КОМЕРЦІЙНУ НЕРУХОМІСТЬ
За торговим, офісним, складським та іншим площами для бізнесу також очікується скорочення обсягів введення в експлуатацію. До квітня 2020 року кількість угод з оренди істотно знизилося, що неминуче призведе до падіння цін у цьому сегменті. У матеріалах консалтингової компанії JLL йдеться, що в найближчій перспективі активність інвесторів на ринку комерційної нерухомості сповільниться, а оцінка ризиків буде проводитися більш ретельно.
Разом з тим слід розуміти, що економіка з часом стабілізується, а отже, збільшиться попит і ціни на оренду комерційних площ. Тому на довгострокову перспективу є сенс розглянути цей варіант.
За словами оглядача ринку нерухомості Вікторії Берещак, інвестиції в нерухомість, залишаються високоприбутковим інструментом для приватної особи. При правильно обраному комплексі з категорії комфорт + ви отримаєте в середньому, за найскромнішими оцінками, 20% річних. Мова про подорожчання ціни квадратного метра з моменту вкладення і до здачі будинку в експлуатацію. Цикл нормального проекту, як правило, 1,5-2 роки.
Прибутковість комерційної нерухомості дуже залежить від самого ЖК, прохідності місця, правильно обраної концепції, планів розвитку району, транспортної доступності. Тут річна прибутковість становить близько 8-10%, а окупність займає 7-10 років. Не забувайте, що поріг входу в комерційні об’єкти досить високий.
Найбільш вигідна пропозиція на початковому етапі будівництва, ясна річ, коли в проекті ще мінімальні ціни. У міру готовності і зростанні попиту цінник підвищується. Але не забувайте, що розраховувати окупити високі ризики максимальною прибутковістю, не перевіривши репутацію забудовника, попередній досвід на ринку, динаміку будівництва на майданчику і темпи, дозвільну документацію – це дуже погана затія.
З перевіркою ризиків і захистом інвесторів в житлове будівництво у нас, як найближчим часом ситуація може змінитися. Якщо, звичайно, візьмуться за законопроект про захист прав інвесторів-покупців, який ще з 2019 в підвішеному ситуації.