Купуючи власну квартиру, хочеться, щоб вона була ідеальною у всьому. На жаль, таке можна сказати далеко не про всі пропозиції на ринку. У цій статті сервіс подобової оренди квартир Doba Inn пропонує розглянути, на що звернути увагу при покупці квартири, щоб не розчаруватися своїм вибором.
РОЗТАШУВАННЯ
Перше, на що звертають увагу – місце розташування квартири. Цей параметр можна розглядати з двох площин:
– віддаленість від центру;
– соціальна інфраструктура.
Чим ближче нерухомість до центру, тим більш престижною вона вважається. Разом з тим важливим є наявність поблизу освітніх і медичних установ, магазинів, місць відпочинку, зупинок громадського транспорту, екологія, благоустрій, криміногенна обстановка тощо. Місцезнаходження – це, безумовно, важливий параметр. Але не єдиний і не завжди вирішальний.
Багато в чому вимоги по цьому пункту обумовлені поточною ситуацією в родині. Наприклад, якщо є дитина варто подбати про наявність школи або садочку. Є автомобіль? Тоді обов’язково місце для парковки. Слід орієнтуватися за потребами. Хоча, безумовно, є вимоги, які актуальні для всіх, наприклад, екологія та рівень злочинності. Перераховані моменти – це не єдине, на що потрібно звертати увагу при покупці квартири.
ЗНАЙОМСТВО З СУСІДАМИ
Придбання квартири включає в себе не тільки житлову площу, а й людей, поблизу з якими доведеться жити. Часто знайомство з сусідами ігнорують, а потім тільки залишається або жаліти, або продавати. Якщо житло нове, то з цим можуть виникнути проблеми – нікого ще не буде. У всіх інших випадках необхідно визначити адекватність сусідів і дізнатися про загальні проблеми, що є в будинку.
З найбільш поширених ризиків: наркомани, дівчата легкої поведінки або алкоголіки, злочинці тощо. Важливо дізнатися про всі проблеми. Адже часто квартири продають саме через сусідів і бажання переїхати в спокійні умови. Часто цей показник недооцінюється через брак досвіду. Одна справа справлятися з буркотливою старенькою, зовсім інше – з кримінальниками. Може виявитися, що розібратися з проблемою законними методами неможливо.
В ідеалі слід познайомитися з усіма на сходовій клітці, а також з мешканцями квартир зверху і знизу. Додатково у сусідів можна дізнатися думку про господарів квартири, це дозволить отримати досить непогане уявлення про юридичну чистоту об’єкта. Хоча всіх тонкощів сусіди і не розкажуть, вони зможуть проінформувати про те, хто жив в квартирі, чи пов’язана з криміналом (наприклад, поліція могла проводити опитування або залучати їх як понятих). Знайомитися краще за кілька днів до внесення авансу: якщо зайнятися цим в той же день, когось може не опинитися вдома і буде упущена важлива інформація.
На що звернути увагу при огляді КВАРТИРИ
Огляд дозволить своєчасно виявити ряд проблем, які, можливо, відіб’ють бажання купувати нерухомість. Не потрібно соромитися, адже купується дорогий об’єкт. Слід ретельно оглянути всю квартиру. Щоб не забути нічого важливого, необхідно спочатку скласти список з важливими моментами:
1. Планування і метраж. Чи влаштовує розмір, чи вистачить місця, чи передбачений балкон або комора? Покупець повинен подивитися чи відповідає квартира його запитам.
2. Стіни і стеля. Слід оцінити їх товщину і стан, навіть якщо це новобудова. Якщо вони тонкі, ймовірно, буде хороша чутність сусідів, холодно взимку і спекотно влітку. Орієнтуватися можна по підвіконню.
3. Грибок на стінах. Його виявити складно. Якщо ремонт зроблений давно, особливих причин хвилюватися немає. Але коли житло старе, а ремонт недавній – це причина насторожитися.
4. Підлога квартири. Необхідно перевірити, чи немає тріщин, рівний чи лінолеум, не скрипить чи паркет.
5. Вікна квартири. Біля стику зі стіною слід провести рукою, перевірять, чи немає тут протягу. Також на предмет вад оглядаються рами і підвіконня.
6. Сантехніка та труби. Їх слід оглядати дуже уважно. Адже заміна – справа недешева. На окрему увагу заслуговує натиск води і її температура.
7. Опалення квартири. Взимку перевірити цей параметр легко. Досить доторкнутися батареї. Влітку, на жаль, цього ніяк не зробити.
8. Вид з вікна. Що можна спостерігати, якщо дивитися з квартири на вулицю: тихий двір або гучну дорогу? І чи вистачає в кімнатах світла?
9. Стан під’їзду і ліфту. Хоча вони безпосередньо і не відносяться до квартири, це багато розповість про майбутні сусідів.
ЮРИДИЧНІ НЮАНСИ ПРИ КУПІВЛІ КВАРТИРИ
Купуючи власне житло, будьте обережні і уважно вивчіть всі папери. Якщо підписувати що завгодно, може виявитися, що якось документ містить неприємні пункти. Пильність слід проявляти на всіх етапах – у нотаріуса, в офісі забудовника і при оформленні іпотеки в банку.
Маніпуляції з договорами
Слід потурбуватися чіткістю і прозорістю всіх паперів. Часті випадки, коли при укладенні договору купівлі-продажу у продавця з’являється законна можливість затягувати процес укладення основного договору або успішно оскаржити його правомочність в суді.
МОЖЛИВІ РИЗИКИ ПРИ КУПІВЛІ квартиру в новобудові
Ринок житла постійно поповнюється все новими пропозиціями. На жаль, але вони супроводжуються численними проблемами.
10 найпоширеніших ризиків при придбанні квартири в новобудові:
1. Оформлення платежів з різними призначеннями. Тут потрібно уважно вивчити всю юридичну таємницю. Наприклад, платежі йдуть через юридичні та фізичні особи. Якщо з першого, в разі чого, отримати кошти ще можна, то з другого це практично нереально.
2. Приватна експлуатаційна організація. Забудовник часто створює свої ЖЕКи. Це може обернутися високими тарифами і невідомим якістю виконання обов’язків. Альтернатива – створення ОСББ.
3. Відсутність прав на землю у забудовника. Якщо земля взята в оренду, в майбутньому слід чекати проблем.
4. Зміна вартості квадратного метра. Уважно слід вивчати всі папери. Може бути передбачений пункт, що змінитися проект і збільшитися площа. А додаткові метри – простір для маніпуляції.
5. Додаткові умови, які не йдеться в договорі. Не всі моменти врегульовуються основними паперами. Наприклад, в договорі передбачено, що можливе повернення коштів, а терміни не вказані. Тоді як в статуті міститься згадка періоду – два роки.
6. Невідповідність результату вимогам дозвільної документації. Це коли декларують одне, а будують інше.
7. Недотримання дозволеної поверховості.
8. Невідповідність кінцевого результату з обіцяним описом.
9. Підроблені дані декларації про будівництво.
10. Непідключені комунікації.
МОЖЛИВІ РИЗИКИ ПРИ КУПІВЛІ КВАРТИРИ НА ВТОРИННОМУ РИНКУ
Уникнути проблем новобудов можна, якщо звернутися за придбанням квартир, що експлуатуються. Але і тут є свої ризики.
5 головних проблем, що супроводжують покупку вторинного житла (на що звернути увагу):
1. Придбання за фальшивою довіреністю.
2. Незаконна приватизація.
3. Непогоджений продаж.
4. Неврахований спадок.
5. Борги за комунальними рахунками.
Це основні моменти, які потрібно знати, при купівлі квартиру. Уважність, вивчення деталей, відсутність поспіху – ось запорука успішного придбання нерухомості. Небезпек, безумовно, багато. Але якщо добре підготуватися, практично весь перелік можна без особливих зусиль уникнути.